Pırlanta Sektöründe Renkli Taşlar

Sektörümüz gün geçtikçe elmaslar konusunda bilgileniyor. Ancak renkli taşlar konusunda girişimlerimiz çok da yeterli değil. Yüksek kalitede renkli taşları sektörümüzde görmek mümkün ancak çok daha fazla miktarda düşük kalitede renkli taş* var.

Ülkemizde yoğunlukla Safir – Zümrüt – Yakut talep görüyor. Ancak bu taşlarda önemli oranda iyileştirme işlemleri ve sentetik üretimler mevcut. Elbette doğal ile sentetik yada işlem görmüş ile sentetik taşlar arasında çok büyük fiyat farklılıları var, bu nedenle renkli taş alırken son derece dikkatli olmak gerekiyor. Bu konuyu bundan sonraki sayılarda detaylandırarak anlatmaya çalışacağım ancak öncelikle Türkiye’de oluşmuş yanlış bir algının üzerinde durmak istiyorum.

Türkiyede genel olarak renkli taşlara şöyle uzaktan bakılıp, bu taş şudur budur, bu işlemi görmüş deniyor. Ancak bu söylemlerin dayanağı sadece renk ve görsel analiz olduğunda sonuçlarımız son derece tehlikeli oluyor.

Bu nedenle bir renkli taşı incelerken işlemleri beş ana bölüme ayırmamız gerekiyor.

  • Renkli taşın grubu ve cinsi
  • Renkli taşın doğal, sentetik olup olmadığı.
  • Renkli taş doğal ya da sentetik ise iyileştirme işlemi görüp görmediği. ( Sentetik taşlarada iyileştirme işlemi uygulanarak doğal gibi gözükmesi sağlanmaya çalışılmaktadır)
  • Renkli taşın nereden çıktığı.
  • Görsel analizi

Görsel analiz hariç kısmın yerine getirilmesi için çeşitli teknik ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bir taşın cinsi ve grubu belirlendikten sonra en önemli çalışma mikroskobi de kalmaktadır. Mikroyapı karaktristiklerinin, renk alanlarının kaynaklarının incelenmesi ile bir taşın neler yaşadığını tahmin etmek nazaran mümkün olabilmektedir.

HRD nin verdiği eğitimlerde bir çok teknik ekipman kullanıldığı için Türkiye’deki katılımcılar, bu eğitimin sektör uygulamasının son derece zor olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle Türkiye’de mikrokobik analize dayalı bir inceleme sistematiği geliştirmeye ve bu bilinci Türkiye’ye yayma çabası içindeyiz. Bu sayede daha bilinçli alınacak renklitaşlar ile sektörümüzün bir adım daha ileri gitmesini sağlamaya çalışacağız.

(Renkli taş deyimi İngilizce Gem Stone kelimesinin karşılığı olarak kullanılmıştır. Türkçe olarak çeşitli diğer kullanımlar söz konusudur. )

Etiketler: , ,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>