Hrd ve Elmas Yüksek Konseyi

Antwerp Yüksek Konseyi’nin  (Antwerp High Council – HRD) rolü 

Antwerp Elmas Yüksek Konseyi HRD

Antwerp Elmas Yüksek Konseyi HRD

Belçika’nın elmas dünyası benzersiz bir organizasyon olan Antwerp Yüksek Konseyi’nin çalışmalarını desteklemekten zevk duymaktadır. HRD, Belçika’nın elmas sektörünün hizmetinde, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Elmas ticaretini kolaylaştırır, üretim endüstrisini destekler ve kar getirmesini sağlar, teknolojik araştırmaları sağlar ve pazarlama girişimlerini organize eder.

HRD dünya elmas sektöründe sadece tanıtıcı ve sözcü rolünü üstlenmekle kalmaz çok çeşitli departmanları ile elmas komitesine geniş aralıkta hizmetleri sunar. Örneğin elmas değerlendirme laboratuvarı uluslar arası düzeyde kabul görmüş bir sertifika vermekte ve hem yurt içinde hem yurt dışında pırlanta ve gemoloji üzerine kursları düzenlemektedir.

3.1.  Elmas Ofisi

Elmas Ofisi elmaslar için özelleşmiş adetleri vardır. Belçika’da ihraç veya ithal edilen bütün elmaslar Elmas Ofisinden geçmektedir. Maliye bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve HRD’nin ortak çalışması ile işlemler hızla gerçekleştirilir ve ehliyetli bir devlet kontrolünden geçer. Elmas ofisi yılda 150.000 nakliyatı kontrol eder.

3.2.  HRD Pırlanta Sertifikası Departmanı

Sertifika Departmanı 1976’da kurulmuş ve güvenilir elmas sertifikalarına yüksek bir taleple karşılanmıştır. Çok sayıda elmas değerlendirme laboratuvarının kurulması ile birlikte adlandırma ve değerlendirme metotlarında bir karışıklık hüküm sürmüştür.

HRD güvenilir kalite tanımlamalarının önemini fark eden tek organizasyon değildi. Dünya Pırlanta Borsaları Federasyonu (WFDB) ve Uluslar arası Elmas Üreticileri Derneği (IDMA) de bu konunun öneminin açıkça farkına varmış ve elmaları değerlendirmek için acilen iyi kurumlaşmış bir sisteme ihtiyaç olduğunun kanısına varmışlardır. Bu nedenle daha sonradan Uluslararası Elmas Konseyi (IDC) olacak olan birleşmiş bir komite kurarak değerlendirme standartlarına ve adlandırmalarına uluslar arası kabul gören tanımlar yaratmışlardır. 1978’de IDC sonuçları açıklamıştır: Parlatılmış Elmasları Değerlendirmek için Uluslar arası Kurallar. Bu sistem hem WFDB hem IDMA tarafından kabul görmüş ve o zamandan itibaren HRD sertifikaları da bu IDC kurallarına uygun olarak hazırlanmaktadır.

3.2.1.    Akreditasyon

Şubat 1996’da HRD Sertifika Departmanı dünyadaki ilk elmas değerlendirme laboratuarı olmuş ve zamanla gelişerek resmi akreditasyona sahip olmuş, EN 45001, ISO/IEC Garantisi 25 belgelerini de parlatılmış elmasların kalitesini garantilemek adına verdiği sertifikanın bünyesine dahil etmiştir.

Akreditasyon, resmi doğruluğa ve yeterliliğe sahip olan HRD Sertifikala Laboratuarının çalışmalarına uygun düşerek ve HRD çatısı altında yapılan çalışmaların sonucu dünyanın en güvenilir ve en yüksek kalitedeki elmas sertifikası olmuştur.

2001’de bu depertman yine bir ilke imza atarak dünyadaki ilk ISO/IEC 17025 garantili sertifikasını verebilen kurum olmuştur.

3.2.2.    HRD Pırlanta Sertifikası 

HRD Pırlanta Sertifikası elmasın gerçekliğinin garantisini vermektedir. Diğer bir deyişle bu belge incelenen taşın doğal olduğunu ve sentetik ve imitasyon olmadığını tanımlamaktadır. Bu sertifika ayrıca elmasın kalitesine ait bütün tanımları da içermektedir. Bu kalite karakteristikleri taşın değerini belirlemektedir. Sertifikada; biçim, ağırlık, berraklık sınıfı, floresans, renk sınıfı, ölçüleri, kesim oranı ve son kesim değerlendirilmesi gibi özellikleri tanımlanmaktadır ve ayrıca eğer taşta ek olarak farklı özellikler varsa onları da tanımlamaktadır. En önemli karakteristiklerin bulunduğu bölgelerin taşın üzerinde belirtildiği taşın bir çizimini de içerir. En temel kalite karakteristikleri 4C kavramı ile açıklanır yani kesim (cut), karat (carat), berraklık (clarity) ve renk (colour) olarak bilinmektedir.

3.2.3.    HRD Elmas Renk Sertifikası

Bazı elmasların normal tip elmaslardan farklı renkleri olabilmektedir. Bu renklerin en güzelleri ‘fantezi renkler’ olarak tanımlanmaktadır. Temel soru ise bu renklenmenin doğal şekilde mi yoksa sonradan uygulanan işlemler nedeniyle mi gerçekleştiğidir. Elmas Renk Sertifikasında (Şekil 14) renkli elmaslar için özellikle önemli olan karakteristikler belirtilmektedir.

3.2.4.    HRD Elmas Tanımlama Raporu

HRD Elmas Tanımlama Raporu 1 karatın altındaki elmaslara verilen Elmas Sertifikasının küçültülmüş bir versiyonudur. Renk, kesim ve berraklık için bütün değerlendirmeleri içermektedir. İsteğe bağlı olarak mühürleme yapılabilir ve yine isteğe bağlı olarak bu Elmas Tanımlama Raporu (ID Raporu) lazer inskripsiyonu ile kombine edilebilir.

3.3.  HRD Gemoloji Enstitüsü

HRD Gemololji Enstitüsü, Antwerp Elmas Yüksek Konseyi’nin bir eğitim departmanıdır. 1981’de Antwerp’deki profesyonel gemolojik eğitim eksikliğinin giderilmesi amacıyla kurulmuştur. Enstitü Antwerp Üniversitesi  (UA) ile ortak çalışmaktadır.  Elmasların ve diğer değerli taşların tanımlanması, analizi ve değerlendirilmesi ile alakalı bütün eğitim aktivitelerinin organizasyonu ve koordinasyonundan sorumludur. HRD Gemoloji Enstitüsü bu konularla ilgili araştırmalarla da ilgilenmektedir.

3.3.1.    Elmas Değerlendirme Kursları

Elmas değerlendirme ve tanımlama üzerine birçok kurs ardından ancak HRD Sertifikalı Elmas Uzmanı olunabilmektedir. Dünyadaki bütün HRD programlarında olduğu gibi Antwerp’de de teori ve pratik çalışmalar eşliğinde elmas değerlendirme öğretilmektedir. Kurs süreleri öğrencinin beklentilerine, bilgi derecesine ve uzmanlaşmak istediği konuya göre değişmektedir. HRD’nin IDC standartlarına uygun olması kalitenin garantisini vermektedir.

Her kurs için profesyonelce hazırlanmış dokümanlar ve ekipman kullanılmaktadır. Örneğin mikroskoplar, luplar, çok fazla sayıda referans malzemesi (ana taşlar) vs. kurslarda kullanılmaktadır.

3.3.2.    Seminerler

Bir günlük elmas seminerleri en önemli konulara değinmektedir, örneğin;

  • Yapılan Ek İşlemler
  • İmitasyonlar ve Sentetikler
  • Fantezi Renkli Elmaslar  

3.3.3.    Elmasların Derlenmesi

HRD Gemoloji Enstitüsü ayrıca elmas derleme kursları da sunmaktadır.

“Parlatılmış Elmasları ve ufak ürünleri derleme” kursu çok dilde verilmektedir. Kursun pratik ağırlıklı karakterinden dolayı ders kitaplarının farklı dillerde kişisel açıklamalar ile öğretilmesine imkan sağlamaktadır.

“Ham Elmasları derleme”

Bu kursta ham elmas derleme konusunda temel bilgiler ve mantığa uygun yaklaşımlar uygulanmaktadır. Kayıt için spesifik bir gereksinim söz konusu değildir. Kurs farklı dillerde anlatılabilmektedir. Kurs tamamlandıktan sonra kişiye HRD Atestasyon Belgesi verilmektedir.

 

 

Etiketler: , , ,

2 yorum

  1. Kursa katilip sertifika almak istiyorum nasil basvurabilirim.

    • Türkiye de en iyi kesilmiş pırlanta eğitimini. Hrd Antwerp İstanbul şubesinden alabilirsiniz.
      iletişim bilgileri 0 212 512 42 46

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>