Pırlanta Berraklık Dış Karekteristikler

Çarpma İzleri

Parlatılmış bir elmasın yüzeyindeki çarpma izi küçük beyaz bir nokta gibi görünmektedir. Genellikle ham elmasın işlenmesi sırasında örneğin ayırma prosesi sırasında oluşmaktadırlar.

İğne ucu inklüzyonu veya toz parçaları ile karıştırma durumu söz konusu olabilir.

Ancak toz parçaları alkol ile temizleme veya iğne kullanılarak giderebilmektedir. 

Çizilme

tabla bölgesinde çizilme, pavilyon kısmından da görülebilir seviyede

tabla bölgesinde çizilme, pavilyon kısmından da görülebilir seviyede

Bir çizik derin olmayan lineer bir hasardır. Elmasların parlatılma işlemi sırasında veya özensiz davranma sonucunda oluşabilmektedir. Parlatma süresince eğer küçük elmas parçası iki elmas arasına sıkışırsa yada parlatma kabında bulunursa dairesel çizgiler oluşması söz konusu olabilmektedir. Özensizlikten ileri gelen hasarları önlemek için bir parsel içerisinde çok sayıda elmas asla bir arada taşınmamalıdır.

Aşınmış faset kenarı

Aşınmış Faset Kenarı

Aşınmış Faset Kenarı

 

 

Aşınmış faset kenarı, faset kenarının küçük hasarlara uğraması sonucu oluşur. Ancak bu hasarların küçük klivaj efektleri gibi iç karakteristiklerden değil, tamamen dış karakteristik olduğunun saptanması şarttır.

 

 

 

Sakal

Kemer Bölgesinde Sakal

Kemer Bölgesinde Sakal

 

 

Sakal, kemer kısmında gözlenen bir oluşumdur. Küçük, derin olmayan, saç şekline benzeyen hasarların bir araya gelmesi ile meydana gelmektedir. Özensiz yapılan brutting işlemi sonucu oluşmaktadırlar. Eğer bu küçük çizgiler büyük ve gözle fark edilecek seviyede ise aynı zamanda iç karakteristik olmaktadırlar.

 

 

 

Parlatma Çizgileri

Parlatma çizgileri fasetler üzerindeki çizik benzeri paralel çizgilerdir. Parlatma sırasında, faset yüzeylerinin parlatma diskindeki elmas tozu ile hasara uğraması sonucu oluşmaktadırlar. Bazı durumlarda parlatma sırasında bu çizgiler tamamıyla yok edilememektedir. Bu çizgiler en iyi elmas içerisinden gözlemlenebilmektedir. Bu çizgiler faset üzerinde bulunmakta ve faset kenarlarında son bulmaktadırlar. Bu özellikleri nedeniyle büyüme çizgilerinden kolaylıkla ayırt edilebilmektedirler.

 

Pavilyon bölgesindeki parlatma çizgileri

Pavilyon bölgesindeki parlatma çizgileri

Pavilyon bölgesinden gözlenebilen tabla bölgesinde oluşmuş parlatma çizgileri

Pavilyon bölgesinden gözlenebilen tabla bölgesinde oluşmuş parlatma çizgileri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanık İzi

Pavilyon bölgesinden görülebilen tabla fasetinde oluşmuş yanık izi

Pavilyon bölgesinden görülebilen tabla fasetinde oluşmuş yanık izi

Yanık izleri elmas yüzeyinde bulunan ve elmasın parlatılma prosesinde oluşmuş olan işaretlerdir.

Yanık izleri birçok çeşide ayrılabilir:

Yanık izleri rastgele yönlenmiş ve küçük gruplar halinde sıklıkla oluşan bağlantısız yapılardır. Bu elmaslar fasetler de değişiklik gösteren büyüme yönleri nedeniyle parlatma işlemi sırasında sorunlar yaratabilmektedirler.

Dairesel şekilde olan yanma çizgileri parlatma işlemi süresince pırlantanın bulunduğu tutucunun şeklini almasından ileri gelmektedir.Büyük ihtimalle taşın aşırı ısınmasının sonucu olarak oluşmaktadırlar.

Yağlı bir görüntüye sahip yanma izleri pırlantada büyük alanlarda oluşabilmektedir. Bu oluşum büyük ihtimalle parlatma diskindeki elmas tozunun elmas yüzeyini sinterlemesi sonucu oluşmaktadır.

Özel bir yanma işareti olan “Lizard Skin (kertenkele derisi)” özel bir sembole sahiptir: Bv.

“Lizard Skin” bütün faset üzerinde oluşabilmektedir ve sürüngen hayvanların pul pul olan derilerine benzer bir biçime sahiptir.”Lizard Skin” işareti, sertliğin yöne bağlı olmasından ileri gelmektedir ve çok nadiren gözlenen bir oluşumdur.

Ekstra faset

Ekstra faset elmas üzerinde bulunan küçük parlatılmış bir yüzeydir. Ekstra fasetler genellikle fasetlerin kenarlarında oluşmaktadırlar (Örneğin yarım daireler ve pavilyonlar için kemere yakın bölgelerde) ve ayrıca tabla bölgesinin faset kenarlarında da oluşabilmektedirler. Bu fasetler genellikle küçük bir iç karakteristiğin veya yüzeye yakın bir yerde bulunan bir klivajın giderilmesi sırasında oluşmaktadırlar.

Külah kısmındaki ekstra faset

Külah kısmındaki ekstra faset

Kemer kısmındaki ekstra faset

Kemer kısmındaki ekstra faset

 

Natürel

Pavilyon kısmında natürel oluşumu

Pavilyon kısmında natürel oluşumu

Natürel karakteristik, elmasın içerisinde orginal ham elmasın bulunması olarak tanımlanır. Üretici için bu durum ham taştan maksimum ağırlık ile kesim yapılığının kanıtıdır. Bu oluşum fasetli taşın ham kristal içerisindeki yönlenmesini belirttiğinden, yeniden kesim yapma gibi birdurum olduğunda önem teşkil eden bir konudur.

Kemer kısmında Natürel

Natürel oluşum küçük ve tamamı kemer kısmında bulunuyorsa bu durum, “Kemer kısmında natürel” olarak adlandırılır ve sembolü hafif oranda değiştirilir.

Külah kısmında Natürel

Külah kısmında natürel külah kısmının hasara uğramış olması demektir. Eğer taş hoyrat bir şekilde ele alınırsa külah bölgesi kırılmanın gerçekleşebileceği en zayıf bölgedir. Pırlanta kesim halinde parlatılırken külah kısmında eğer parlatma işlemini yapan kişi tam sivrilikte bir külah oluşturamaz ise natürel oluşumun meydana gelmesine neden olabilir.

 

Etiketler: , , ,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>