Pırlanta İç ve Dış Karakteristiklerin Kombinasyonu

Pırlanta İç ve Dış Karakteristiklerin Kombinasyonu

Pırlanta incelenirken karakteristikler tamamen dış karakteristikmiş gibi görünebilmekte ancak yine de gözle görülebilir bir derinliğe sahip olabilir veya taşın şeklinin bozulmasına sebep olabilir.

Çizim kağıtların da bu karakteristikler hem iç hem dış karakteristik olarak aynı anda değerlendirilebilmekte ve ona uygun olarak adapte edilmiş semboller ile ifade edilmektedirler.

Karakteristikler iç karakteristik olarak değerlendirilebilirler ancak son değerlendirmede esneklik gösterilmektedir.

Pırlanta da Çukurcuk

Pırlanta da çukurcuk

Pırlanta da çukurcuk

Bir pırlanta da çukurcuk veya oyuk taş üzerindeki derin hasarlardan biridir ve 2 elmasın çarpışmasından veya komşu olan sığ bir klivajı giderirken küçük bir elmas parçasının kopması sonucu oluşabilmektedirler.

Ayrıca elmas içerisindeki yüzeye çok yakın bir inklüzyonun parlatma sırasında kopması sonucu da çukurcuklar oluşabilmektedir.

Çentik

Pırlanta da küçük bir çentik

Pırlanta da küçük bir çentik

 

Kemer kısmında küçük bir parçanın kırılması ile taşın total yuvarlaklığı sürekliliği bozulmuş olacaktır, bu durum bir çentik oluşumu olarak tanımlanır.

Bu karakteristik taç bölgesi ve pavilyon bölgesinin içerisinden net olarak görülebilmekte ve bu nedenle iki profil halinde sembolleşmektedir.

Pırlanta İç kısmında natürel

Pırlanta içinde natürel

Pırlanta içinde natürel

 

İç kısımda natürel oluşumu genellikle kemer kısmında, taç veya pavilyon bölgesinde gözlenmektedir.

Bu karakteristik ayrıca külah kısmında da gözlenebilir.

Dış natürel karakteristiğinden farkı ise, iç natürelin kesimde çizik oluşturarak elmasın biçiminin tam olarak korunmasına imkan vermemesidir

 

Etiketler: , , ,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>