Pırlanta Yapısal Fenomenler

Pırlanta Yapısal fenomen

Yapısal fenomen, pırlanta kristalizasyon sırasında meydana gelen iç ve dış fenomenlerinden oluşmaktadır. Dış yapı fenomeni ancak taş parlatıldıktan sonra görünür hale gelmektedir.

Farklı tiplerde meydana gelen oluşumlar üç gruba ayrılmaktadır.

  1. Dışarıdan da görülebilen yapısal fenomen
  2. İç kısımda belli olan ancak renk efekti ve beyaz yansıma oluşturmayan yapısal fenomen
  3. İç kısımda belli olan renk efekti ve beyaz yansıma oluşturan yapısal fenomen

Dışarıdan da görülebilen yapısal fenomen

Yüzey büyüme çizgileri
Pavilyon kısmında yüzey büyüme çizgileri

Pavilyon kısmında yüzey büyüme çizgileri

Taç kısmında yüzey büyüme çizgileri

Taç kısmında yüzey büyüme çizgileri

Bu çizgiler elmas yüzeyinde keskin beyaz çizgiler olarak görülürler. Bu yapılar kesim işleminin çapraz düzlemde gerçekleştirilmesi sonucu oluşmaktadırlar. Yüzey büyüme çizgileri genellikle “macles” gibi ikiz kristallenmeler nedeniyle oluşan ikiz düzlemler ile oluşurlar, ancak oktahedronlar gibi tek kristal şeklinde de oluşabilmektedirler. Düzlemler yönlenmiş basınç nedeniyle minimum kayma mesafeleri ile oluşurlar. Bir çok sayıda düzlem birbirlerine paralel olarak büyür ve bunun sonucu olarak elmas içerisinde bir çok sayıda büyüme çizgisi gözlenmektedir.

Yüzey büyüme çizgileri genellikle birçok fasetin üzerinden geçerler ve birfaset kenarı ile karşılaştıklarında onlarla küçük bir açı oluştururlar. Bu nedenle parlatma çizgileri ile büyüme çizgilerini ayırt etmek kolay bir işlemdir.

Knot Çizgileri
Pavilyon kısmındaki dikdörtgen knot çizgileri

Pavilyon kısmındaki dikdörtgen knot çizgileri

Knot çizgileri, elmas yüzeyinde düzensiz (zor saptanabilir) çizgilerdir. Ancak küçük bir elmas kristalinin farklı yönlenmiş başka bir elmasın içerisinde bulunduğu ve bu yüzeyin parlatıldığı durumda görülebilir olmaktadırlar. Elmasın yönlenmeye bağlı sertliği nedeniyle bu iç kısımdaki küçük kristal yüzeyden bir miktar dışarıda da çıkıntı halinde olabilir ya da içe göçmüş bir görüntü oluşturabilmektedir.

Knot çizgileri mikroskopta sabit (Üstten) ışıklandırma ile en iyi şekilde görülebilmektedirler.

Diğer karakteristiklerle knot çizgilerinin karıştırılması mümkün değildir.

Elmas yüzeyindeki düzensiz basamağı andıran karakteristik bir görünümü vardır. Knot çizgileri faset üzerinde mükemmel geometride şekilde oluşmaktadır (Örneğin dikdörtgen

İç kısımda belli olan ancak renk efekti ve beyaz yansıma oluşturmayan yapısal fenomen

İç kısımdaki büyüme çizgileri veya graining

İç büyüme çizgileri, genellikle birbirlerine dik olarak büyüyen eğilimli dağılım göstermiş paralel çizgilerdir. Bu iç büyüme çizgileri elmasın katmanlı yapısından dolayı oluşmuş görünür efektlerdir. Graining pavilyon kısmında oluşabileceği gibi taç kısmında da oluşabilmektedir.

Taş içerisindeki graining oluşumu farklı fasetlerden geçerken yönlenmesini koruyarak kırılmadan ilerler böylece parlatma çizgileri ile yüzey büyüme çizgileri ayırt edilebilmektedir. Parlatma çizgileri ve yüzey büyüme çizgileri mikroskopta elmas yüzeyindeki belirgin beyaz çizgiler görünür oluncaya kadar fokuslanabilmektedirler ancak iç büyüme çizgilerinin fokuslanması çok zordur.

Knot çizgilerinin orijini

Knot çizgilerinin orijini

Elmasın döndürülmesi ile bu iç büyüme çizgileri yok olacaktır, ışık belirli açılarla geldiğinde bu yapı fenomeni görünür olmamaktadır. Graining yapısı genellikle karanlık-alan ve aydınlık-alan görüntülemesi arasındaki sınırlarda görünür olmaktadır.

“Dalgalı graining”

Dalgalı graining

Dalgalı graining

 

“Dalgalı graining” tanımlaması daha az düzenli iç kısımdaki diğer görünür yapı fenomenleri için kullanılan bir tanımlamadır (Şekil 30). Dalgalı graining daha çok tekdüze ve düzensiz “bulutsu” çizgilerdir. Ayrıca bu efekt “scotch-ve-su-efekti” olarak da bilinmektedir. Dalgalı graining elmaslarda iç gerilmelerden dolayı inklüzyonların etrafında oluşabilmektedir.

İç kısımda belli olan renk efekti ve beyaz yansıma oluşturan yapısal fenomen

Renkli ve yansıma gösteren iç büyüme çizgileri                     .

Nadir durumlarda büyüme çizgileri kahverengi veya mor renkte olabilmektedirler. Çoğunlukla tek bir alanda bir araya gelmiş yapılardır. Bu efekti en iyi şekilde tespit etmek için bu düzleme keskin bir açıyla bakarak aydınlık alanda rengin en iyi şekilde belli olmasını sağlamak gereklidir. Ancak halen nadiren ve yansıtma özelliğine sahip olan iç büyüme çizgileri bulunmakta ve bunlar beyaz çizgiler halinde gözlenmektedirler.

Renkli ve yansıtma özelliğine sahip büyüme düzlemleri,

Elmas içerisinde gözlenen bütün düzlemler büyüme düzlemleri olarak adlandırılırlar. Bu düzleme keskin bir açıyla bakıldığında en iyi görüntü eldesi sağlanır. Yüzey büyüme çizgileri görünür olduğunda halen belli belirsiz görünmektedirler. Bazen düzlem beyaz yansıtıcı ışık altında (ayna gibi) çok net görünür olabilmektedir. Renkli büyüme çizgileri çoğunlukla kahverengi, mor veya gri renklerle elmasları renklendirmektedirler.

Geçirgenlik

Taşın taç kısmından “milky” efekt çıplak gözle görülmediği sürece elmas, az geçirgen olarak tanımlanmaktadır. Bu efekt, graining veya ışığın mikroskopta görülemeyen inklüzyonlardan saçılması sonucu oluşabilmektedir.

Taşın geçirgenliği en iyi şekilde, onu iyi bir geçirgenliğe sahip referans bir taş ile kıyaslayarak anlaşılabilir. İki elmas da D65 lamba ışığı altında incelenerek kıyaslanmaktadır.

Eğer taş daha az geçirgenlik gösteriyorsa berraklık açısından negatif bir değer verilmektedir.

Farklı geçirgenliğe örnekler

Farklı geçirgenliğe örnekler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>