Pırlanta Biçimlendirme

Pırlanta kesimin tarihsel evrimi

Günümüzde pırlanta kesim en çok bilinen ve kullanılan elmas kesim şeklidir. Buna rağmen elmas kesimlerinin bütün geçmişine göz atıldığında pırlanta kesim daha yeni kullanıma girmiş bir şekillendirmedir. Geçmişine bakıldığında, bir Belçikalı olan Lodewijk van Berckem 15. yüzyılda elmasın nasıl kesileceğini bulmuştur. Milattan önce çok önceki zamanlarda Hindistan’da elmasın varlığı bilinmekteydi. Ülkeyi kalkındırmak amacıyla da Hintler elmas kesimi hakkında bir bilgi birikimine sahip olmuşlardır. Başlangıçta insanlar için kristal yüzeylerinin parlak ve pürüzsüz (Point kesim) olması yetmekteydi. Diğer adımla birlikte en üst nokta kare haline getirilip tabla kısmı oluşturulmuştur. Tek kesim için perimetre parlatılarak 8/8 kesim oluşturulması sağlanmıştır; bu pırlanta kesimin temelini oluşturmaktadır. İnsanlara elmasın çok fazla parlaklık vermiyormuş gibi görünmeye başlamasıyla birlikte alt ve üst kısımda fasetler oluşturularak parlaklığın çok fazla derecede arttırılması sağlanmıştır. Böylece Kardinal Mazarin tarafından geliştirilen Mazarin kesimin oluşmuştur. 17. yüzyılın sonlarına doğru Venedikli bir oymacı olan Vincenzo Peruzzi 58 fasetli elmas kesimini bulmuş ve bu kesime “Perruzi kesim” adı verilmiştir. Bütün bu kesim şekillerinden günümüzde çok az örnek bulunmaktadır. Elmasların çok nadir ve değerli olmalarından dolayı “geri dönüşüm” uyarınca yeni nesil şekillendirilmişler mücevherler eski moda olduğu zaman yenilenmiş ve böylece eski kesimlerde elmas bulunması zorlaşmıştır. 1725’de Brezilya’da çok büyük miktarlarda ham elmas keşfedilmesiyle Brezilyalı Kesim ve Lizbon kesim olarak iki yeni kesim biçimi geliştirilmiştir. 18. yüzyıla doğru yeniden iki yeni kesim biçimi geliştirilmiş ve bunlar da eski maden kesimi ve Avrupalı kesimi olarak adlandırılmışlardır. Günümüzde eski mücevher ticaretinde bu iki kesime de sahip taşlar görülebilmektedir.

Sonuç olarak 1914’de M. Tolkowsky pırlanta kesimin optik özelliklerine dair bir araştırma yayımlamıştır. Bu araştırmada en mükemmel özellikleri ve optimum parlaklık ve dispersiyon eldesi için gerekli şartları açıklamıştır. Bu araştırmanın sonuçları halen iyi kesilmiş bir taşın özelliklerini tanımlamaktadır. Toltowsky kesimi ayrıca “ideal Amerikan” kesimi olarak da bilinmektedir. Farklı derinliklerde ve farklı fasetlemelerle kesim şekilleri daha sonra Avrupa’da çalışılmaya başlanmıştır. 8. Kitap: “Kesim”, parlatılmış elmasların farklı versiyonları derinlemesine incelenmiştir.

Özetle Hristiyanlığın başladığı dönemlere ait ele geçen notlarda elmas daha yeni yeni parlatıldığı anlaşılmaktadır. Zaman geçtikçe ağırlık kaybına neden olan, elmasın güzelliği daha fazla ilgi çekmeye başlamıştır. Mazarin kesimin ortaya çıkmasıyla birlikte elmasın parlaklığı ve güzelliği daha bir önemli hale gelmiştir. Bu durum günümüzde de devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda bütün ağırlıklarını ham taştan daha çok kar edebilmek ve daha büyüleyici parlaklığa sahip olmaya veren çok sayıda yeni kesim şekli pazarda yerini almaya başlamıştır. Özellikle bu yeni şekiller daha modern olan avangart mücevher tarzında kullanılmaktadırlar.

Stardart biçim: pırlanta kesim 57 faset

Pırlanta kesim genellikle 57 faset ve sivri bir külah kısmından oluşmaktadır. Eğer külah kısmı sivri değil de bastırılmış gibi düz ise 58 fasetli olmaktadır. Önceleri pırlantaların çok büyük bir kısmı 58 fasetli olarak şekillendirilmekte idi (İdeal Amerikan kesimi), ancak modern parlatma teknikleri sivri külah kısmı (“İdeal Avrupa Kesimi”) çok daha fazla tercih edilmiştir.

çok sayıda fasetin bir araya gelmesiyle oluşan bölgeler taç ve pavilyon bölgesi olarak adlandırılmıştır.

Pırlanta kesim de taç kısmı

Pırlanta kesim de taç kısmı

Pırlanta kesim de pavilyon kısmı

Pırlanta kesim de pavilyon kısmı

 

 

 

 

 

 

 

 

Pırlanta kesim profili

Pırlanta kesim profili

Diğer Pırlanta Kesim Şekilleri

Pırlanta kesimin en çok bilinmesine rağmen daha başka sayısız kesim şekli vardır. Örneğin “Damla”, “Oval”, “Markiz”, “Kalp” ve “Zümrüt” kesim bunlardan bir kaçıdır . Bu kesimler “fantezi kesimler” başlığı altında toplanmışlardır. Pırlanta kesim gibi, fantezi kesimin de temelinde faset sayısı ve pozisyon gibi bazı kesin özellikleri barındırması gerekmektedir. Faset sayısı olarak standart formdan sapma gösteren biçimler fasetler simetrik ve uygun boyutlarda olduğu sürece “varyasyon” olarak adlandırılırlar.

Pırlanta kesim şekilleri

Pırlanta kesim şekilleri

 

Az bilinen pırlanta biçimlendirmeleri

Bu az bilinen kesim şekilleri ayrıca “nadir” kesim şekilleri olarak da bilinir. Bu grup “Radiant”, ”Prenses” ve “Üçgen” kesimler gibi simetrik biçimleri de içerisine almaktadır. Bunun yanı sıra bakıldığında kesin bir cisim, hayvan, insan vs. benzeri olan diğer özel şekillendirmeler de bulunmaktadır.

Yüz profili şeklinde kesilmiş pırlanta

Yüz profili şeklinde kesilmiş pırlanta

Köpek şeklinde kesilmiş pırlanta

Köpek şeklinde kesilmiş pırlanta

Kelebek şeklinde kesilmiş pırlanta

Kelebek şeklinde kesilmiş pırlanta

 

Etiketler: , ,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>