Pırlanta Özellikleri

Elmasın Özellikleri

Elmasın bu olağanüstü fiziksel ve kimyasal özellikleri bu mineralin önem kazanmasının nedenidir. Ayrıca kuyumculuk endüstrisinde berraklığı ve rengi iyi kalitede olan taşlar çok yüksek değer kazanmaktadır. Elmaslar ayrıca diğer endüstrilerde de pratik olarak kullanılmaktadır; matkap kafalarında, beton testerelerinde ve cerrahide kullanılan matkaplarda, bisturilerde ve bilgisayarlar gibi ileri teknoloji uygulamalarında kullanılmaktadır.

pırlanta özellikleri

pırlanta özellikleri

Elmas ortamda oksijen varlığında ± 8000C gibi bir sıcaklıkta yanarak karbondioksit gazını oluşturur.

Elmas ortamda oksijen varlığında ± 15000C gibi bir sıcaklıkta yanarak grafite dönüşür.

  • Elmas en yüksek ısı iletimine sahip maddedir. (600 1500 WatVm. 0K)
  • Elmas en düşük ısıl genleşme katsayısına sahip maddedir. (± 0,000001/ 0C)
  • Elmas suyu reddeder ancak yağ ile etkileşime girebilir.
  • Elmas asitlerden etkilenmez. Ancak potasyum nitrat (KN03)gibi erimiş tuzlar karşısında Hasara uğrayabilir.

2.1.    Elmasın Kimyasal Özellikleri

Daha önce de bahsedildiği gibi elmasta ki karbon atomları arasında çok kuvvetli kovalent bağlar bulunmaktadır. Bu bağlar kimya dünyasındaki en kuvvetli bağlardır. Bu bağları koparmak için çok yüksek bir enerjiye ihtiyaç vardır. Elmasın yüksek sertliği gibi bütün olağanüstü özellikleri iç yapıdaki bu kuvvetli bağlardan kaynaklanmaktadır.

2.2.    Pırlanta’nın  Fiziksel Özellikleri

2.2.1. Fiziksel Özellikler

Malzemenin sertliği birçok özellik bir arada sağlayabilmektedir. Bunlardan birkaçı çizilmeye, eğmeye, kırılmaya, yarılmaya veya çatlamaya karşı dayanım olarak tanımlanabilir. En sık kullanılan metotlardan biri sertliği 1822’de Frederich Mohs tarafından geliştirilen mohs skalasına göre hesaplamaktır. En çok bilinen ve tanımlanabilen 10 mineralin sertliğini çizilme sertliklerine dayanarak sıralayarak skalayı oluşturmuştur. Bir diğerini çizebilen mineral ondan bir üst seviyeye sahip olacaktır. Her mineral kendisiyle aynı minerali ve alt seviyedeki mineralleri çizebilme yeteneğine sahiptir.

Böylece Mohs skalası (en yumuşak mineral) l’den 10’a (en sert minerale) doğru düzenlenmiş olmaktadır.

Elmas 10 mohs değeri ile diğer bütün minerallerden en yüksek sertliğe sahiptir bu nedenledir ki diğer bütün mineralleri çizebilir ve kendisi de ancak başka bir elmas tarafından zarara uğratılabilir. Bu benzersiz sertlik karbon atomları arasındaki kovalent bağlardan kaynaklanmaktadır ve sertlik yöne bağımlı olarak değişiklik göstermektedir. En yüksek yoğunluğa sahip yüzeyler en yüksek sertliği gösterirler. Sertlikteki bu farklılıklar nedeniyle elmaslar elmas tozu ile kesilebilir ve işlenebilir. Bu mükemmel sertliğe rağmen elmas kırılgan bir yapı göstermektedir. Bir elmas bir çekiç yardımıyla kolayca parçalara ayrılabilmektedir.

Mohs sertliği skalası

Mohs sertliği skalası

2.2.2.   Pırlanta’nın Yoğunluğu

Yoğunluk veya özgül ağırlık, ağırlığın hacme oranı olarak hesaplanır ve birimi genellikle g/cm3 olarak kullanılır. Elmasın yoğunluğu 3,51 gr/cm3 ‘dür ve bu durum aynı hacimde, elmasın sudan yaklaşık 3-5 kat daha ağır olduğu anlamına gelmektedir.

Bu önemli parametre yoğunluk, doğal elmastan imitasyonlarının ayırt edilmesinde kullanılabilmektedir. Taşın yoğunluk değeri, taşın havadaki ve sudaki ağırlığının terazide ölçülmesi ile belirli hesaplamalaryapılarakelde edilebilir.

Diğer bir yöntem ise farklı yoğunluklarda sıvılar kullanılarak taşın davranışına göre yoğunluk tespitidir. Örneğin taş sıvıya konduğunda batarsa, taşın yoğunluğu sıvıdan fazla anlamına gelmektedir.

2.2.3.   Pırlanta’nın Kırılma İndisi

Elmasın sahip olduğu bu olağanüstü parlaklık, baştan çıkarıcılıkve renk oyunları gibi özellikleri, elmasın yüksek kırılma indisi nedeniyle meydana gelmektedir ve bunun sonucu olarak optik yoğunluk da yüksek olmaktadır. Yüksek kırılma indisine sahip malzemeler ışığı kırarak yönünü değiştirirler, elmasın kırılma indisi 2.42 değerlerindedir.

2.2.4.  Pırlanta’nın  İletkenlik özellikleri

Elmas her malzemeden yüksek derecede ısıl iletim özelliğine sahiptir. En iyi iletkenler olarak bilinen gümüş ve bakırın iletkenlikleri bile elmastan düşüktür.

Elektriksel iletkenliğine gelindiğinde ise elmaslar, bazı mavi elmaslar hariç oda sıcaklığında mükemmel bir yalıtkandır. Mavi elmaslar yarı iletken tutum sergilerler ve ısıyı içlerinden hızla tahliye ederler. Elmas bu özellikleri nedeniyle bilgisayar endüstrisinde geniş kullanım alanına sahiptir.

2.2.5.   Pırlanta’nın Su- yağ davranışı

Elmas içerisinde karbon atomlarının kristal kafes içerisinde sıkı paketlenmesi sonucu olarak elmas, su ile temas ettiğinde farklı bir davranış gösterebilmektedir. Elmasın suya karşı düşük bir afinitesi vardır. Su damlası elmas üzerine geldiğinde tutunamaz ve kayar . Su itici özelliğinin yüksek olmasına karşılık yağı çeken bir özelliğe sahiptir. Madende ana damarlardan elmasları çıkarmak için kullanılan yöntemlerde elmasın bu özelliklerinden yararlanılır.

2.2.6 .  Pırlanta’nın Aside dayanıklılığı

Asitlerden ve bazlardan etkilenmeyen elmasa bu tarz prosesler nadiren uygulanabilmektedir. Kaynama sıcaklığındaki sülfürik asit banyosu elması temizlemek amaçlı uygulanabilir. Sülfürik asit elmas yüzeyindeki emprüteleri temizleyerek elmasa zarar vermeden elması temizler.

Erimiş potasyum nitrat (KN03) gibi erimiş tuzlar ise elmasa zarar verebilir.

 

 

Etiketler: ,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>