Pırlanta Tarihi

Elmas tarihi aslında pırlanta tarihidir. Pırlantanın zaman içerisinde geçirdiği evrimi anlamamız açısından çok önemlidir. Elmasın erken tarihi gizemlerle örtülüdür. İlk elmasların ne zaman insan hayatlarında rol oynamaya başladığı bilinmiyor. Mevcut literatüre bakıldığında karşımıza sürekli aynı şey çıkıyor: kadim metinleri yanlışsız tercüme etmek çok zor. Sık sık elmas olarak tercüme edilen iki kelime, İbranice יהלום (vurmak anlamına gelen halam kelimesinden türetilmiş yahalom) ve Yunanca αδάμας (boyun eğmez, yenilmez anlamlarındaki adamas), kafa karışıklığına sebep olmuştur. Tevrat okurken birkaç elmasa rastlarız ama bunların varlığı yalnızca İbranice yahalom kelimesinin tercümesine bağlı. Kelime son derece sert bir minerali belirtmek için kullanılmış, bu kesin, ama bundan elmas kastedildiği fikri modern bir olgu. Elmasın dünya üzerindeki en sert madde olduğunu biz biliyoruz ama acaba Tevrat zamanlarında da onun en sert olduğu biliniyor muydu?

Yunan edebiyatı da aynı sorunu gösteriyor. adamas kelimesinin, örneğin Plato tarafından kullanımı elmasın Yunan’lar tarafından bilindiğinin bir göstergesi olarak kabul edilmiş ama aslında bunun doğru olduğuna dair sıfır kanıt var. adamas kelimesi muhtemelen altın, demir ve hatta belki aliminyum oksiti tarif etmek için kullanılmıştı.

İlk jemoloji tarihçilerinin (tercüme edilmiş) Sanskritçe metinlere ulaşma imkanı yoktu ve dolayısıyla elmasların kullanımı konusunda Hindistan’ın kendi tarihi kaynaklarında çok bir şey okunamıyor. Elmasların ne zaman hayatımızın bir parçası haline geldikleri belli değil ama nerede girdikleri tamamen kesin: Hindistan’da.

M.Ö. 4. yy’a dayandırılabilen Arthasastra adlı eski bir Hindistan eseri elmasların ilk ne zaman kullanıldığına dair meselenin iç yüzünü anlamamızı sağlıyor. O zamanda artık Hindistan’da elmaslar biliniyor, ticareti yapılıyor ve hatta vergilendiriliyordu. Elmas sınıflandırılmasıyla birlikte elmas uzmanlarının varlığından da bahsediliyor. Bu konu üzerinde oldukça derinlemesine bilgi sahibi olunduğunu gösteriyor ve elmasların o zamana kadar epey uzun zamandır kullanımda olabileceğine dair bir inanca yöneltiyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>