Roma Dönemi Elmasları

Elmaslar Roma’lılar tarafından biliniyor ve takılıyordu. Yüzük taşı olarak yüksek fiyatlıydılar ve işlenmemiş elmas içeren birkaç yüzük günümüze kadar gelmiş ve şu anda British Museum’da sergilenmektedir. Pliny, Naturalis Historia’da elmaslar hakkında şunları söyler: “Sadece değerli taşlar arasında değil, bütün insan mülkü arasında en büyük kıymete sahip madde.” Taşların tasarlanması hakkında hiçbir şeyden bahsetmiyor. Bahsettiği şey elmasların inanılmaz sertliği ve (muhtemelen bilmeden) Pliny onların mükemmel olarak ikiye bölünebilmesine değiniyor:

Yukarıdaki alıntının birazı kesinlikle tartışılan konunun elmaslar olduğunu gösteriyor ama Pliny’nin değindiği bazı şeyler akla yatkın değil. Dolayısıyla bazı başka mineralleri elmaslarla karıştırmış olmalı. Elmas kesiciliği hakkında harika bir kitap yazmış olan Herbert Tillander Roma’lıların mükemmel kristallere ulaşma imkanı olduğu konusundaki kuşkularını ifade eder; Hintli tedarikçiler kesinlikle daha iyi olan taşları yerli pazara saklamış olmalı.

Elmasların sahibini her türlü kötülükten koruduğuna inanılıyordu ve uzun süre boyunca ilahi kristallerin doğal halleri dışında herhangi bir hale girdiklerinde güçlerini kaybedeceklerine inanılıyordu. Kadim zamanlarda elmas kesmek zor olduğu kadar tabuydu da. Tillander elmas kesiminin madenden taze çıkmış kristaller üzerinden mineral maddelerin temizlenmesiyle başladığını önerir ve bu çok mantıklı. Kontrol altında ikiye bölmenin uygulanıp uygulanmadığı bilinmiyor. Bu o kadar basit bir uygulama ki kadim insanların bunu kötü şekilli işlenmemiş elmaslara uygulamalarının önünde hiçbir teknik sınır olamazdı ama erken dönem elmas ikiye ayrımının hiçbir tarihi veya arkeolojik kanıtı mevcut değil.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>