Pırlanta Eğitimi: Tarih de ve Bugün Pırlanta

ANTWERP VE PIRLANTALAR

Antwerp sahip olduğu 4 adet pırlanta borsası ile, Pırlanta Borsaları Dünya Federasyonu’nda önemli bir yere sahiptir. Ham ve parlatılmış elmasların ticaretinde uluslar arası bir merkezdir. Bütün dünya elmas almak ve satmak için Scheldt şehrine gelmektedir. Elmas borsaları üyelerinin milliyet çeşitliliği asla günümüzdeki seviyesine ulaşmamıştır. Elmas sektörünün, üretilen pırlantaların artışıyla birlikte ilerleme göstermesi ile Antwerp birçok firmanın ve servisin elmas ve pırlanta ihtiyacını karşılamaktadır.

Ekran Alıntısı

1. Antwerp, pırlantalar şehri

1.1. Tarih

Endüstrinin bir dalında uzmanlaşıp 500’dan fazla süredir ticaret yaptığını ve uluslar arası ticarette de gelişmiş olduğunu dünyada ancak birkaç şehir iddia edebilir. İşlenmemiş ham elmaslar bu bölgeden çıkarılmaz ancak dünyanın her yerinden arz talep nedeniyle bu bölgeye gelerek buradan dünyaya açılırlar.

Ekran Alıntısı 2

 

1447 yılından önce Antwerp’de elmas ticareti yapıldığı bilinmektedir. Bu tarihten 50 yıl sonrasında Antwerp Paris ve Londra’dan gelen insanlar ile birlikte Avrupa’nın en önemli elmas ticaret merkezi haline gelmiştir. Bu dönemde Antwerp, diğer bütün şehirlerden fazla sayıda yabancı temsilciye sahiptir. Elmaslar o zamandan günümüze kadar en gerçek uluslar arası ticaret simgesidir, örneğin 17. yüzyıla kadar Portekizliler Antwerp’deki elmas ticaretinde büyük role sahiptir.

Yabancı kökenli tüccarlara ilaveten 1540 yılı civarında yeteneklerini mükemmelleştirmek için yabancı elmas kesim ustaları da Antwerp’e gelmeye başlamıştır. Bu dışarıdan gelen akın Antwerp’in 16.yüzyılda elmas sektöründe elde ettiği göze çarpan yükselişinin temelini oluşturmaktadır.

Kuzey ve Güney Hollanda olarak Hollanda’nın ikiye ayrılmasına ve Schedt nehrinin ablukaya alınmasına rağmen Antwerp bütün Avrupa’nın ticaret merkezi olma konumunu 17.yüzyıl boyunca korumuştur.

Hrd Antwerp

Hrd Antwerp

Antwerp 18.yüzyılda da elmas merkezi olarak ününü korumuştur. Çoğunluğu Brezilya’dan gelen ham taşların temini için Amsterdam’la alışverişini arttıran Antwerp pırlanta kesimi ile üne kavuşmuştur ki bu nedenle 1788’de Fransa kraliyet ailesi kraliyet mücevherlerinin tekrar kesilip parlatılmasını teklif etmiştir.

Güney Afrika’da elmas madenlerinin işletilmeye başlanmasıyla 19. yüzyıl sonlarına doğru büyük bir ticari patlama meydana gelmiştir. Elmas sektörü, 1870’li yıllar civarında çeşitli ekonomik ve politik durumlar sonucu ortaya çıkan, aşırı üretim veya beklenmeyen sınırlı ürün mevcudunun neden olduğu ara ara kriz dönemleri yaşamıştır. Yeni teknoloji ile yeni tanışılmış ve sektör tam teçhizatlı modern endüstriyel araçları kullanmaya başlayarak büyük gelişme göstermiştir. Teknolojik avantajların nedeniyle üretim endüstrisi aktiviteler açısından büyük deneyim kazanmış ve elde edilen geliri de yeni yüzyıla girmeden önce elmas endüstrisinin yeni teknolojilerini edinmek ve geliştirmek için kullanmışlardır. 16.yüzyılda olduğu gibi bu dönemde de Antwerp işlek bir limana sahip olmuş ve uluslar arası elmas sektörünün merkezi halini almıştır.

 

1.2. Günümüzde

20.yüzyılda elmas sektörü dünya çapında bir endüstri dalı haline gelmiştir.

Antwerp %50 üzerinde parlatılmış elmas satışı ve bu elmasların son duraklarına kadar gönderilmesini sağlayan lojistiği sağlayarak bu sektörde dünyanın lider rolünü oynamaya devam etmiştir. Ve hal elmas ticaretinde Antwerp’e düşen yüzde ise %80lere ulaşarak serbest piyasada Elmas Ticaret Komitesinin en büyük ham elmas satış noktası haline gelmiştir. Bu durum nedeniyle BHP Billiton ve Rio Tinto gibi iki büyük firma da pazarlama ofislerini Antwerp’e kurmuşlardır.

Dünyada bulunan 24 elmas borsasının 4’üne (Resim 5), üç yüzden fazla üreticiye ve yüzden fazla satıcı ve şirkete sahip olan Antwerp göze çarpan pozisyonunu korumaktadır. Bu kadar çok ham ve işlenmiş elmasın bulunabileceği ve bu kadar çok üretici ve alıcının bulunabileceği başka bir şehir bulunmamaktadır.

De Beurs voor Diamanthandel

De Beurs voor Diamanthandel

Antwerp’in elmas sektöründeki öncü konumu emek ve politikanın hakla kazanılmış bir sonucudur. Güçlü ve stabil bir elmas endüstrisine sahip olmak elmas komitesinin asıl ilgilendiği konudur, 30.000 kadar üye direkt veya endirekt olarak bu sektöre bağımlıdır ki bu sektör tek başına Belçika’nın mal ve servis ihracatının %7’sini sağlamaktadır.

Endüstrinin ve benzer şekilde ticaretin refahını sağlamak için yerel pazarlama sistemi zorunludur. Antwerp’de her çeşit elmaslar son sahiplerine ulaşmanın yolunu bulmaktadır. Uygun ham elmasın sağlanması, dünyanın bütün merkezlerinde prodüksiyon aktivitelerinin düzenlenmesi, farklı pazarların ihtiyaçlarının tespiti, müşterinin ihtiyacına göre çeşitli ürünlerin derlenmesi ve global anlamda pazarlama yapmak günümüzdeki elmas firmalarının fonksiyonlarından bir kaçıdır.

Ek servislerin – bilgi, konaklama, gümrük tesisleri, gemi ile ticaret firmaları, elmas bankaları, elmas inceleme laboratuarları, seyahat acenteleri, devlet ofisleri, emanet kasaları vs. –  sağlam iskeletlerinin oluşması da ticareti kolaylaştırır ve müşterilerin ilgisini çeker.

Pırlanta borsaları yabancı müşterilere elmas merkezi imajını oluşturmaktadır. Eklenmiş miktarlarla satış yerleri temin eder; iş bağlantılarını ayarlar, servisleri temin eder, standartları belirler ve üyelerinin profesyonel ilgi alanlarının korunmasını sağlar.

 

Antwerp’deki 4 pırlanta borsası da Antwerp Yüksek Elmas Konseyini (Diamond High Council – HRD) temsil etmektedir. Elmas komitesinin profesyonel ilgi alanlarını belirlemek açısından genel danışmanlık hizmeti, devletle anlaşmalar ve bağlantı sırasında endüstriyi temsil etmek, kamu ve basın ilişkileri, pazarlama ve reklam açısından kaynak sağlamak vs. gibi çok sayıda aktivite HRD tarafından sağlanır.

Pırlanta pazarlığı

Pırlanta pazarlığı

Elmas ticaret işlemlerinin borsalardan taşınıp özel ofislerde halledilmesi oranı artmaktadır. Ancak borsalara bağlı kalmak zorunludur çünkü görüşme mekanı sağlamakta ve bu da başlı başına en güzel teklifi sunmaktadır. Bu borsalarda halen binlerce ve milyonlarca dolarlık anlaşmalar el sıkışma ile yapılmaktadır . Üyelerin kendilerine ait enstitülerle, kendilerine has kurallarla, saygınlıklarını ve güvenilirliklerini korumak için kendilerine has satış yöntemleri vardır. Borsaların ağlaşmış yapıları elmas firmalarının dünya çapında bir komite ruhu oluşmasına neden olmaktadır.  Tek bir çatı altında alışveriş için pazaryeri oluşturmanın ve denetim şekilleri ile ilgilenmenin, borsalarda rol almanın, Dünya Pırlanta Borsaları Federasyonuna bağlı olmanın yanı sıra dünya çapındaki elmas komitelerine bağlı olarak global bir genel görünüm ve düşünce yapısını besleyerek simgeleştirilmiştir.

Uluslararası düzeyde ticaretin gelişmesi ayrıca Dünya Elmas Borsaları Federasyonu ile anlaşılan tahkim prosedürlerinde tam uyum gereksinimini vurgulamaktadır.

İki pırlanta birbirinin aynı olamaz çünkü ham elmas kaynakları parlatılmış elmas kaynakları gibi standart ürünler verememektedir, bu nedenledir ki elmas endüstrisi her zaman bu konuda uzmanlaşmış insanların sektörü olacaktır. Elmas değerlendirme laboratuarlarının varlığı uluslar arası kabul görmüş standartlarda önkoşul olarak belirtilmektedir.

Bu modern teknoloji HRD’nin bölümlerinden biri olan WTOCD tarafından geliştirilmiştir

Bu modern teknoloji HRD’nin bölümlerinden biri olan WTOCD tarafından geliştirilmiştir

Yükselen rekabet ortamında ilerleme kat edebilmek için ileri derecede bir vizyona sahip olmak, ileri bir teknolojiyle donanmak,   pazarlama çalışmalarında, bütün pazarların bütün üretim merkezlerinde global oluşum sağlanmasına, iletişim ve bilgi birikimi açısından araştırma ve eğitime ihtiyaç duyulur.  Çünkü Antwerp’deki gibi en iyi hizmet ortamının yaratılması için bir firmada bu özelliklerin edinilmesi gereklidir.

Etiketler: , ,

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>