Hint Pırlanta Kesimi

Hint pırlanta, elmas kesimi

J.B. Tavernier’in çizimleri ve metniyle 17. yy Hint elmas tasarımının içyüzünü büyük oranda aydınlattığı Jean Baptiste Tavernier’in Altı Yolculuğu’nda toplanmış olan yolculuk anlatılarına girmeden elmas kesiciliğinden bahsedemeyiz:

“geniş tekerleği dört siyahi tarafından döndürülen değirmen bizimki gibiydi. Hintliler onları ağırlaştırmanın taşlarda kusurlara sebep olacağı inancımızda bize katılmıyorlar. Onlarınki hiç kusura uğramıyorsa bunun sebebi küçük bir çocuğun her zaman elinde çok ince tahta bir çubukla hazır bulunması ve tekerleği durmaksızın yağ ve elmas tozuyla yağlaması. Ayrıca onların tekerleği bizimki kadar hızla dönmüyor çünkü çelikten olanın dönmesini sağlayan tahta tekerleğin çapı nadiren 1 metreden geniş.

Hintliler taşlara bizim Avrupa’da verdiğimiz kadar canlı bir parlaklık katamıyorlar; Bunun nedeninin onların tekerlerinin bizimkiler kadar pürüzsüzce dönmemesi olduğuna inanıyorum. Çünkü çelikten yapılmış olduğu için her yirmi dört saatte bir zımparayla öğütülmesi gerekiyor ve bunun için çıkarılması gerekiyor ve istikrarlı bir şekilde çalışabilmesi için yenisiyle değiştirilemiyor. Eğer bizim gibi zımparaya değil eğeye ihtiyaç duyan ve dolayısıyla eğelenmek için indirilmesi gerekmeyen demir tekerleklere sahip olsalardı o zaman taşlara şu ankinden daha iyi bir cila atabilirlerdi. Tekeri zımparayla veya eğeyle yirmi dört saatte bir törpülemek gerektiğini belirttim ve eğer işçi tembel değilse bu işlemin on iki saatte bir yapılması makbuldür. Çünkü taş bir süre işlendikten sonra, tekerin ona sürtünen kısmı ayna gibi cilalı hale geliyor ve eğer o kısmı zımpara veya eğeyle pürüzlendirilmezse toz oraya yapışmıyor. Yapıştığı zamanki bir saat içinde yapışmadığı iki saattekinden daha fazla iş yapılabiliyor. Belirli bir elmas doğası gereği sert olsa, tabir-i caizse ahşapta da göründüğü gibi düğümlüyse bile, bizim Avrupada’ki elmas kesicilerimizin çok zorlanacağı ve genellikle böyle bir görevi kabul etmeye gönülsüz olacakları yerde, Hintli elmas kesiciler öyle bir taşı kesmekte tereddüt etmezlerdi çünkü zorlandıkları için fazladan para alırlar.”

Hint stilinde kesim ürünlerine Mughal Kesim denmiştir. Mughal Kesim terimi belirli bir şekle veya yüzey düzenine sahip olarak değil, ’16., 17. ya da 18. yy’da Hindistan’da kesilmiş bir elmas’ olarak daha iyi anlaşılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>