Mazal

Elmas ticaretinde yapılan antlaşmalarda MAZAL sözcüğünün önemi büyüktür. Elmastaki toplu satışlar, geleneksel olarak mazal kavramı çerçevesinde yürütülür. Mazal kelimesi bir Yidiş ifadesidir ve “mazel un b’rachah”  kısaltılmış halidir. Bu cümle “sağlığında keyfini çıkar” anlamına gelmektedir. Elmas tüccarları arasında bu kelime;  “anlaştık” anlamında kullanılır. Elmas ticaretinin büyük bölümü sözlü antlaşmalarla, mazal kavramıyla yapılır. Birbirini hiç tanımayan iki elmas tüccarı arasında, bir telefon görüşmesiyle,  mazal kavramını kullanarak  milyonlarca dolarlık elmas alınır ve satılır. Ağızdan bir kez mazal kelimesi çıktımı artık geri dönüşü yoktur. İki tarafta bedeli her ne olursa olsun, yapılan antlaşmaya uymak zorundadır.

Mazal’ı tutmak, elmas ticaretinin en önemli etik kuralıdır. Zorlu pazarlıktan sonra, bir alıcı ve bir satıcı karşılıklı mazal dedikten sonra, artık antlaşma taşa yazılmıştır. Geri dönülemeyen yola girmişsinizdir. Ortada hiçbir kontrat veya hiçbir imza yoktur. Fakat, Söz verdiniz parayı, söz verdiniz günde ödersiniz, çünkü bir kez mazal demişsinizdir.

Eğer mazal’a uymuyan bir davranışla karşılaşılırsa, mesela  anlaşma yapılan taşlar yerine aynı ağırlıkta ve düşük kalite taşlar verilirse değişimi yapan dağıtıcı büyük bir hata yapar. Yalancılık ve aptallık genelde elmaslar ve granatlar gibi aynı akılda meydana gelir. Granatlar, madencilere , araştırma yapılan bölgede elmasın oldunu haber veren minerallerden biridir. Haber bir veya iki gün içinde dünyaya yayılır. Bu hatayı yapan dağıtıcı bir sonraki sefer aynı firma veya yakın firmalarla iş yapmaya kalktığında “ hayır o mallardan elimizde yok” veya “ sattığın mala şu anda ihtiyacımız yok” yanıtını alır.

Bu noktada, dağıtıcı kutsal güveni suistimal etmiştir. Ona güvenen bir insanı aldatmış, mazal ile temsil edilen onurlu bir sistemi  ihlal etmiştir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>